Draudikai: dėl permainingos žiemos padaugėjo namų stogų pažeidimų
2024-03-19 | AB „Lietuvos draudimas“

Pastarosios žiemos orai tikrai nepasižymėjo pastovumu – netrūko ir šalčių, ir gausių kritulių, ir po jų sekusių drastiškų temperatūros pokyčių. Visa tai turėjo neigiamo poveikio pastatų konstrukcijoms ir stogų dangoms, o „Lietuvos draudimo“ ekspertai šią žiemą fiksavo išaugusį vandens prabėgimų per stogus žalų skaičių. Pavasaris yra tinkamas metas atlikti stogų apžiūrą ir prireikus imtis remonto darbų, nes atėjus vasarai tokių pastatų savininkų lauks kitas iššūkis – vasaros liūtys.

„Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad kasmet fiksuojama vis daugiau draudiminių įvykių, kuriuos sukelia gamtos jėgos. 2023 m. tokių žalų skaičius, palyginus su ankstesniais metais, išaugo 15 proc. Į šią kategoriją patenka ir tokios žalos, kuomet dėl gamtos poveikio yra apgadinami ar pažeidžiami pastatų stogai.

„Matome, kad kasmet vis daugiau gyventojų būstų patiria nuostolių dėl gamtos stichijų, tarp kurių patenka ir vėjo bei smarkių ir gausių kritulių sukeliamos žalos. Ši žiema buvo išskirtinė tuo, kad gausų snygį, dėl kurio sniego danga vietomis siekė 30 cm., pakeitė staigus atlydys. Tirpdamas sniegas skverbėsi per nesandarias konstrukcijas ir stogo dangą, o daugiausiai žalų patyrė pastatų plokščiais stogais savininkai – užsilaikę krituliai bei jų tirpsmo metu susidariusios balos jiems pridarė nemenkų nuostolių“, – sako Artūras Juodeikis „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius.

Pasak eksperto, pavasario metas yra tinkamas laikas stogų revizijai, norint išvengti pakartotinių nuostolių, nes vasarą paprastai prasideda gausios vasariškos liūtys.

„Jei po žiemos stogas tampa nesandarus, be abejo, iškils bėdų ir vasaros liūčių metu, kadangi nesandarus stogas bus pralaidus vandeniui. Tai ne tik toliau gadins pastato išorines konstrukcijas, bet gali užlieti ir patalpas, sugadinti ar pakenkti namų turtui. Tad pavasaris, kol dar nėra didelių liūčių ir vyrauja ramesni orai, yra pats geriausias metas susitvarkyti stogą“, − konstatuoja žalų specialistas.

A. Juodeikis taip pat atkreipia dėmesį, kad kartą jau patyrus vandens prabėgimo žalą ir nesutvarkius prabėgimo židinio, vėliau kartojantis to paties pobūdžio žalai draudikai naujai patirtų nuostolių paprastai nekompensuoja.

Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, išmokos dėl žalų, kurios patiriamos dėl apgadintų stogų, siekia iki 25 tūkst. eurų. Kaip rodo žalų duomenys, dėl sugadintų išorinių pastato konstrukcijų ir nesandarių stogų yra apsemiami pastatai, nukenčia pastate esantis kilnojamas turtas, buitinė technika.

„Lietuvos draudimo“ ekspertas primena, jog norėdami apsaugoti savo turtą, po žiemos turėtumėte:

  • Atidžiai su specialistais patikrinti namo, kotedžo, sodybos statinių stogus;
  • Pasirūpinti savo turtu – jeigu atradote, jog yra įtrūkusios ar kitaip pažeistos pastato konstrukcijos, pasirūpinti jų remontu vertėtų iki vasaros liūčių;
  • Reguliariai prižiūrėti savo turtą, kad galėtumėte užbėgti galimai žalai už akių;
  • Nepamiršti valyti namo stogo, kad susikaupusios šiukšlės, lapai nesukeltų papildomų nuostolių;
  • Žiemos sezono metu neleisti sniegui kauptis ant stogo – būtina reguliariai valyti stogą;
  • Plokščių pastatų savininkai turėtų pasirūpinti lietaus ir vandens nubėgimo sistema, kad vanduo nesikauptų ir netelkšotų ant stogo dangos.
Pavasaris išbudina ir ilgapirščius: draudikai perspėja apie dažnėjančias automobilių ir jų dalių vagystes
2024-03-14 | AB „Lietuvos draudimas“