Šylant orams draudikai primena – prasideda traumų sezonas
2024-04-01 | AB „Lietuvos draudimas“

Ateinančią savaitę prasideda moksleivių Velykų atostogos, o tai kartu su sparčiai šylančiu pavasarišku oru reiškia, jog vaikai turės daugiau laiko aktyviai fizinei veiklai lauke. Draudikai primena, kad pavasarį tradiciškai išauga ir patiriamų traumų skaičius.

Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, pastaruosius porą metų, pagal patiriamų traumų skaičių, pirmauja mokyklinio amžiaus vaikai. Asmenys iki 18 metų yra daugiausiai traumų patirianti amžiaus grupė – 2022 m. ir 2023 m. jiems teko apie trečdalis (32 proc.) visų „Lietuvos draudime“ registruotų traumų.

„Pastebime, kad asmenų iki 18 m. amžiaus grupėje fiksuojamų traumų skaičius išlieka stabiliai aukštas. Ši amžiaus grupė – tai judrūs vaikai, nuotykių ieškotojai, mažiau susimąstantys apie galimas rizikas ir pasekmes. Besikarstančių po medžius ar bandančių pasiekti maksimalų greitį savo dviračiu suaugusių nepamatysim, o štai tą darančių vaikų tikrai būna. Vienas mažiau atsargus judesys ir tokie bandymai gali pasibaigti traumomis“, – sako Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius.

Kaip rodo „Lietuvos draudimo“ praėjusių metų duomenys, dažniausiai pasitaikančios traumos yra raiščių, raumens, sausgyslės patempimai (25 proc.), riešo, delno, plaštakos lūžiai (16 proc.), pėdos, čiurnos, blauzdos lūžiai (12 proc.).

„Vos tik atšyla oras, netrukus matom aktyvų veiksmą stadionuose ir žaidimų aikštelėse – vaikai lekia pažaisti futbolo, krepšinio, kitų lauko žaidimų. Ir čia traumų tikimybė tikrai nemaža – besivaikant kamuolį galima skaudžiai griūti, susilaužyti delnus, plaštakas. Taip pat aktyvių lauko žaidimų metu nemaža tikimybė patempti raumenis, patirti čiurnos traumą. Todėl vaikams vertėtų priminti, jog prieš žaidžiant nepamirštų apšilti, o žaidimų metu stengtųsi būti kuo atsargesni ir saugoti vieni kitų sveikatą“, – pataria „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

A. Juodeikis atkreipia dėmesį, kad atšilus orui į gatves išrieda ir paspirtukininkai bei dviratininkai – abi šios transporto priemonės yra labai dažnai naudojamos ir moksleivių.

„Paspirtukininkų traumos jau yra tapusios atskira kategorija. Viešojoje erdvėje dažnai matome medikų komentarus apie sunkias traumas, kurios patiriamos paspirtuku važinėjant nesilaikant saugumo reikalavimų, kai juo važiuoja keli asmenys. Tad vertėtų vaikams priminti apie atsargaus važinėjimo paspirtukais ir dviračiais svarbą − kad važinėtų laikydamiesi eismo taisyklių, gerbtų kitus eismo dalyvius, nerizikuotų savo sveikata“, – komentuoja „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Dar viena populiari moksleivių veikla – važinėjimas riedučiais bei riedlentėmis. Šios veiklos, be abejo, yra smagus ir aktyvus laisvalaikio praleidimo būdas, bet užsiimant jomis vertėtų pasirūpinti atitinkamomis saugumo priemonėmis.

„Būtina dėvėti šalmus, kelių ir alkūnių apsaugas, kad būtų išvengta sunkių sužalojimų nukritus. Be to, naudingas įgūdis yra ir mokėjimas taisyklingai nukristi – taip galima išvengti nemažos dalies sužalojimų, kadangi tuomet smūgio jėga neturi poveikio tik vienai konkrečiai kūno daliai“, – pataria ekspertas.

Draudikai primena, jog apsisaugoti nuo traumų moksleiviai gali:

  • Laikydamiesi saugumo reikalavimų ir eismo taisyklių važinėdami dviračiais ar paspirtukais;
  • Saugodami vieni kitus žaidžiant lauke;
  • Prieš fizinę veiklą padarydami apšilimą;
  • Dėvėdami šalmus, kelių bei alkūnių apsaugas važinėjant riedlentėmis, riedučiais, dviračiais, paspirtukais;
  • Mokėdami taisyklingai kristi.
Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?
2024-03-28 | AB „Lietuvos draudimas“